Rychlé shrnutí

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem jsou autor Evan Powell a webové stránky www.ProjectorCentral.com. Jedná se pouze o překlad původního článku v anglickém jazyce a já děkuji za možnost článek přeložit.
Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
Pro ty, co nemají čas číst celý článek…

Testovací snímky v tomto článku ukazují, jak oba údaje – ANSI lumeny i nový Barevný světelný výstup – mohou být zavádějící, ale každý z jiných důvodů.

Hodnota ANSI lumenů je často zavádějící, protože nebere v potaz jas ani přirozenost barev. Vědět, že je projektor ohodnocen dejme tomu 3.000 ANSI lumeny nám neříká, jak si projektor povede při projekci barevných obrazů. Jas obrazu může být vysoký, ale barvy mohou být tlumené, málo syté nebo třeba až divoce nepřesné. Obraz může mít i nepříjemný barevný nádech. Většina projektorů v komerční/podnikatelské třídě (je jedno, jaká technologie je použita) má takovéto defekty obrazu, ale ty jsou v údajích ANSI lumenů ignorovány. Po úpravách nastavení obrazu, kterými se zbavíte těchto barevných kazů, může projektor skončit s mnohem nižší hodnotou jasu, než jaká je udaná ve specifikaci.

Nový Barevný světelný výstup strádá z podobných omezení: nebere v potaz přesnost barev, a neříká nic o tom, zda je projektor kalibrovaný k dosažení detailů v oblastech vysokého jasu. Takže projektor může mít dva údaje říkající „ANSI lumeny: 3.000 a Barevný světelný výstup: 3.000“ a stejně vám nakonec předvést obraz, na který se prostě nedá dívat. Jakmile projektor zkalibrujete, může mít totiž výstup bílého i barevného světla mnohem nižší, než co mají projektory napsané v údajích o ANSI lumenech a CLO.

Přes všechny své chyby, CLO poukazuje na opravdu zásadní rozdíl mezi troj-čipovými projektory a jedno-čipovými DLP projektory. Tyto dvě rozdílné technologie často vyprodukují obraz, který obsahuje velice rozdílný objem barevných dat. Když 3LCD projektor a DLP projektor s bílým filtrem mají stejnou hodnotu ANSI lumenů, DLP projektor může vyprodukovat očividně temnější celobarevné obrazy. Do té míry, že „pouze bílé“ hodnoty ANSI lumenů mohou být považovány za zavádějící a zaujaté ve prospěch jedno-čipových DPL projektorů. V teorii má údaj CLO vyvážit tuto předpojatost.

Ti, co nepodporují CLO, říkají, že jeho hlavní smysl je v poukázání na specifický nedostatek v DLP technologii bez toho, aby přitahovali pozornost k příbuznému nedostatku 3LCD technologie – nejběžněji jde o nepřitažlivý modrozelený nádech, který získáte, když je 3LCD projektor nastaven na svoje nejjasnější hodnoty. A z praktického hlediska, jelikož většina prodejců nebude zveřejňovat CLO údaje, nemohou být potom použity k porovnávání tak, jako je to s hodnotami ANSI lumenů. V závěru, odpůrci trvají na tom, že by CLO mělo být viděno pro to, čím opravdu je – marketingová zbraň použitá těmi, co podporují 3LCD, radši než oficiální údaj, který byl přijat a zahrnut průmyslovým odvětvím.

Nicméně ačkoli je nový CLO údaj opravdu marketingem-řízená troufalost rozšiřovaná těmi, kteří podporují 3LCD technologii, základní pravda udaná CLO je platná: tradiční údaj ANSI lumenů není dostatečný, aby kupujícím nabídnul přesné údaje nutné pro porovnání toho, jak jasné jsou projektory při projekci celobarevných obrazů.