Vše o interaktivních projektorech

Jaký je rozdíl mezi normální projektorem (dataprojektorem) a interaktivním projektorem?

Normální projektor umožňuje zobrazovat obrázky, prezentace, videa, apod. například z počítače. Pokud budete chtít udělat během projekce třeba poznámku do prezentace nebo otevřít jiný obrázek, musíte to udělat na počítači. Běžný projektor vytváří obraz.

Interaktivní projektor má v sobě navíc zabudovaný snímač a je k němu pero (elektronické). To umožňuje zasahovat přímo do obrazu a nemusíte tak přebíhat k počítači, abyste udělali změnu v prezentaci. Interaktivní projektor vytváří obraz ovládaný dotykem.

Jak funguje interaktivní projektor?

Interaktivní projektor je projektor se zabudovaným snímačem a doplňuje ho pero. Snímač sleduje polohu pera a umožňuje uživateli přenášet tahy perem do počítače a z počítače přes projektor zpět na projekční plochu. Jedná se o uzavřený kruh operací, který poskytuje uživateli možnost psát do projekčního obrazu v reálném čase. Kromě psaní umožňuje také pero práci jako s normální počítačovou myší.

Kam mohu promítat interaktivním projektorem?

Výrobci interaktivních projektorů uvádějí jako hlavní výhodu, že můžete promítat kamkoliv. To je samozřejmě možné, ovšem je potřeba myslet na to, že budete vy nebo vaši žáci chtít po projekční ploše jezdit perem. Pokud jako projekční plochu použijete měkkou omítku, určitě to neprospěje ani peru ani omítce. Druhé omezení se skýtá ve dvojkliku, který někdy vyžaduje vyvinutí větší síly, což by na zdi mohlo způsobit ďůlky.

Výrazně lepším řešením je proto promítat na tabuli.

Mohu promítat na jakoukoliv tabuli?

Více o tabulích vhodných k projekci je popsáno samostatné sekci PROJEKČNÍ PLOCHY & TABULE. Rozhodně by plocha měla být tvrdá, aby odolávala tahům pera a zároveň hladká, aby po ní pero lehce jezdilo.

Je pero součástí projektoru?

Ano, pero je vždy (doposud) součástí každého interaktivního projektoru. Pera jsou různá, ať funkčně nebo designově. Vždy ale slouží ke stejnému účelu: pero nahrazuje ovládání myší.

Jak výkonný potřebuji počítač?

Interaktivní projektor sám o sobě není závislý na výkonu vašeho počítače či notebooku. Zobrazuje jen to, co se děje na daném počítači. K projektoru ovšem můžete používat různé softwary pro interaktivní výuku. Výkon vašeho počítače by měl být dán nároky používaných softwarů. Pokud budete chtít využívat projektor jen na prezentace v PowerPointu a prohlížení obrázků či internetu, postačí vám takřka jakýkoliv počítač. Plánujete-li používat projektor pro interaktivní učebnice nebo hry, rozhodně požadujte počítač výkonnější.

Důležitým parametrem u vašeho notebooku nebo počítače je ale grafický výstup – konektor pro připojení projektoru. Zde potřebujete nejméně jeden volný
a) VGA konektor – pro zobrazení v základní kvalitě
b) DVI konektor – pro obraz v lepší kvalitě
c) HDMI konektor – pro obraz ve vysoké kvalitě (HD)
d) kombinaci těchto konektorů

 

Jaké jsou výhody interaktivního projektoru?

Interaktivní projektory vznikly jako alternativní řešení k interaktivním tabulím. Interaktivní tabule jsou drahé a ve většině případů jednoúčelové.   Interaktivní projektor je výrazně levnější a jeho funkce a možnosti jsou dány programem, který budete používat. Při kombinaci vhodné tabule a interaktivního projektoru si jednoduše vytvoříte interaktivní tabuli. Tomuto trendu se přizpůsobují výrobci tabulí i interaktivních projektorů a umožňují tak zákazníkům, aby si sestavili vlastní interaktivní tabuli, popřípadě zakoupili už hotovou interaktivní sestavu – interaktivní projektor + rameno pro přichycení projektoru  + tabule + software + zvedací systém.

Výhodou kompletní sestavy s interaktivním projektorem je i to, že kupujete samostatně funkční věci. Interaktivní projektor může fungovat naprosto sám a kdekoliv, tabule může fungovat sama a kdekoliv,… Cena se proto nesčítá a položky nepřekračují hodnotu 40.000,- Kč vč. DPH, čili se nejedná o investici – zcela legálně můžete z neinvestičních prostředků pořídit „interaktivní tabuli“ do školy.

Záruky a servis interaktivních projektorů?

U projektorů se odlišuje záruka na projektor a lampu v projektoru. Zatímco záruka na projektor se udává jen v délce trvání (zpravidla 2 roky), u lamp se udává záruka také v hodinách. Na lampu můžete mít například záruku 6 měsíců nebo 3000 hodin provozu – podle toho, co bude dříve. Toto má každý výrobce jinak. Počet hodin, které byla lampa v provozu zjistíte v menu projektoru, kde je počítadlo hodin.
Servis projektoru zajišťují servisní střediska. Seznam servisních středisek je obvykle přiložen k projektoru nebo je na stránkách výrobce. Tam pak odesíláte projektor na případnou opravu.