ViewSonic PJD8653ws & PJD8353s

viewsonic_pjd8653wsPo ukončení prodeje svých posledních interaktivních projektorů, začal na jaře 2013 ViewSonic s prodejem nových projektorů s projekcí na ultra-krátkou vzdálenost PJD8353s a PJD8653ws. Ty, na rozdíl od svých předchůdců, nejsou v základním stavu interaktivní, ale přikoupením interaktivního balíčku PJ-PEN-003 se vám otevře svět interaktivity.
pjd8353s-connector.enHlavní rozdíl mezi těmito dvěma DLP projektory je v rozlišení. Zatímco PJD8653ws je širokoúhlý a má rozlišení 1280×800 (16:10), PJD8353s si musí vystačit s rozlišením 1024×768 (4:3). Kromě tohoto rozdílu a z toho vyplývající rozdílné vzdálenosti pro jejich maximální možný rozměr projekce – PJD8653ws zvládá promítnout obraz o úhlopříčce 100″ ze vzdálenosti 76 cm a PJD8353s obraz o úhlopříčce 90″ ze vzdálenosti 80 cm (minimální velikost obrazu oba zvládají ze vzdálenosti 52 cm, projektor PJD8653sw o úhlopříčce 70″ a PJD8353s o úhlopříčce 60″), mají všechny ostatní parametry společné – svítivost projektorů udává ViewSonic na 3.000 lumenů a kontrastní poměr na nadprůměrných 15.000:1. Díky tomu může projektor produkovat zářivější a věrohodnější barvy než konkurenční projektory.
HDMIDíky široké nabídce konektorů můžete projektory připojit prakticky k čemukoli a díky přítomnosti HDMI a tomu, že projektor je 3D ready můžete přehrávat 3D materiály z například Blu-Ray. Přes HDMI můžete samozřejmě připojit i PC, notebook či tablet. Projektor je možné připojit i do sítě LAN přes konektor RJ-45 a nebo si k projektoru připojit mikrofon. USB konektor je určený pouze pro možnost interaktivity. Na rozdíl od většiny konkurenčních projektorů, tyto projektory mají zabudované stereo reproduktoryvýkonu 2 x 8 W.
PJD8653WSProjektory samozřejmě mohou promítat v normálním nebo ekonomickém módu, které ovlivňují životnost lampy. V normálním módu je maximální životnost lampy 3.500 hodin a v ekonomickém 5.000 hodin. Projektor má ještě jeden mód – dynamický ekonomický mód, který sníží jas projektoru o 70%. Tento mód sice zvedne maximální životnost lampy na 7.000 hodin, ale je tu spíše proto, aby přednášející, který potřebuje pozornost obecenstva, nemusel projektor vypínat a zapínat. Tento režim má vlastní tlačítko i na dálkovém ovládání, pro lepší přístupnost.

Zajímavější pro uživatele možná bude možnost zapnutí funkce Dynamická černá, která vyvažuje kontrast promítaného obrazu. Funkce je dostupná v Barevném módu „Film“. Na druhou stranu je funkce nedostupná při zapnutí interaktivity nebo 3D.

viewsonic_pjd8653ws_2_largeJak bylo zmíněno, dokoupením interaktivního balíčku PJ-PEN-003, který je jedním z volitelného příslušenství projektoru, můžete dataprojektor předělat na interaktivní projektor. V interaktivním balíčku se mimo jiné nachází interaktivní modul s infračervenou kamerou, CD se software a dvě interaktivní pera. Interaktivní modul je s projektorem designově sladěný, takže ani nepoznáte, že jde o dva samostatné přístroje. Kalibrace je automatická, ale tím nějaké velké výhody končí. Interaktivní funkci musíte zvlášť zapnout v nastavení projektoru, dokonce ani na dálkovém ovládání není tlačítko pro spouštění této funkce. V případě, že zapnete 3D, interaktivita bude automaticky vypnuta… a naopak. Interaktivní funkce je provozuschopná pouze se zdrojem obrazu z VGA či HDMI konektoru. Pro funkčnost interaktivity musí být projektor připojen k počítači USB kabelem. Interaktivní modul sice dovoluje funkci Dual-touch, tedy možnost použití dvou per současně, ale jen v systému Windows 7 a vyšším a v dodaném interaktivním software ViewDraw 2. Ve Windows Vista a XP je povolená pouze funkce „mód myši“. Chvályhodná je ale možnost využití PowerPoint toolbar, který přidá funkční lištu do PowerPointu a uživatel tak může interaktivně upravovat snímky prezentace přímo v programu. Pro usnadnění práce s interaktivitou a její plynulejší užívání je samozřejmě důležitý výběr správné projekční plochy. Nejvhodnější k použití a nejšetrnější k interaktivním perům je kvalitní keramické tabule, které používání interaktivních per nemůže uškodit.Interaktivni_modul

Další informace najdete na stránkách ViewSonic (bohužel jen v angličtině):
ViewSonic PJD8353s (Přehled projektoru PJD8353s v angličtině)
ViewSonic PJD8653ws (Přehled projektoru PJD8653ws v angličtině)
Uživatelská příručka obou projektorů v angičtině
Interaktivní modul PJ-PEN-003 (Přehled interaktivního modulu v angličtině, Uživatelská příručka v angličtině)

(ilustráční obrázky na této stránce jsou vlastnictvím společnosti ViewSonic, respektive jejich autorů)