Sony VPL-SW535C

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
sonyS prvním místem za kvalitu projekce textu a druhým místem v ostatních hlavních kategoriích, včetně dělení se o druhý nejjasnější interaktivní režim, Sony VPL-SW535C byl velice snadno umístěn na druhé místo v našem Souboji Interaktivních Projektorů. Pokud ale plánujete ho přesouvat na vozíčku, nebo často měnit rozlišení, může ve vašem žebříčku rychle klesnout na poslední místo, co jiného s manuální kalibrací se 49 body.

Nejlepší body

  • Obsadil první místo:
   • Kvalita projekce dat
   • Perioda údržby
  • Obsadil druhé místo:
   • Kvalita videoprojekce
   • Jas v interaktivním režimu
   • Obtížnost instalace
  • Nemá samostatný interaktivní režim, což znamená žádné ztráty jasu s interaktivitou
  • Podpora použití dvou per a dvě pera v balení

Omezení

 • Pero musí mít kontakt s projekční plochou
 • Není podpora 3D
 • Přesun projektoru nebo změna rozlišení požaduje manuální kalibraci se 49 kalibračními body.
 • Příliš nízká hlasitost

Bližší pohled

Kvalita projekce textu. V kategorii kvality projekce textu získal první místo projektor Sony SW535C pro kombinaci skvělé kvality barev s ostrými detaily. Tak jako Epson 485Wi, který je také postavený na 1280×800 LCD technologii, a na rozdíl od DLP projektorů projektor nabízí jasné syté barvy ve všech režimech. Jako i s 485Wi, ani zde není možnost výskytu duhového efektu, což je vždy možný problém u jednočipových DLP projektorů.
Projektor Sony si vedl lépe než 485Wi v zobrazení jemného detailu. Černý text na bílém pozadí byl u obou snadno čitelný od velikosti 9 bodů, le bílý text na černém pozadí byl u SW535C snadno čitelný už od velikosti 7 bodů, v porovnání s 10 body projektoru 485Wi. U 485Wi jsme také na obrazech, které k tomu mají sklony, pozorovali chvění pixelů. Ale SW535C ty samé obrazy promítalo téměř čistě a bez chvění.

Interaktivní funkce. Jako s projektorem Epson a na rozdíl od DLP projektorů, pero SW535C se musí pro funkčnost dotýkat projekční plochy, takže ho nemůžete používat z prostoru místnosti nebo na projekční ploše bez pevného podkladu. Co mu ale získalo tak nízké hodnocení pro Interaktivní funkce je to, že jako jediný potřebuje ruční kalibraci. Kdykoli pohnete projektorem nebo změníte rozlišení, musíte perem znovu kalibrovat všech 49 bodů na projekční ploše. To je zdlouhavý proces, kterým není zatěžován žádný ze soupeřících projektorů.
Jako klad ale beru to, že mezi pohybem pera a výsledkem na projekční ploše není žádné zpoždění. Také stojí za zmínku, že SW535C je dodáván se dvěma pery, které je možné používat zároveň. Ovšem tato funkce není tak plynulá, jako u Epsonu. Když jsme zkoušeli používání obou per, pera občas přestala pracovat, jako bychom zahltili šířku pásma, ale po chvíli znovu začala fungovat. Jednou se nám dokonce podařilo program shodit. Program jsme museli vypnout a znovu zapnout, aby se interaktivní funkce znovu rozjela.

Podpora interaktivního software. S535Wi je o něco lepší v podpoře interaktivního software než v interaktivních funkcích. Je dodáván s ovladači pro Windows i Mac a anotačním programem pro Windows. Anotační program pro Mac bylo v době našeho testování možné stáhnout, ale Sony se nechalo slyšet, že v době, kdy toto budete číst už bude dodáván k projektorům. Sony také oznámilo, že v současné době testuje anotační program pro Windows, aby potvrdilo, že je plně funkční ve Windows 8.

Kvalita videoprojekce. Přesto, že byl SW535C první ve kvalitě projekce textu, ve kvalitě videoprojekce skončil druhý, hned za projektorem Epson 485Wi. Mezi těmito dvěma projektory, SW535C lépe zvládal detaily stínů s lepším kontrastem ve tmavších odstínech a mnohem neutrálnější černou v Prezentačním režimu. Bohužel, jeho barva byla trochu méně sytá a přesná a tóny pleti vypadaly mnohem méně přirozeně. Když byly oba projektory přepnuty do jejich nejlepších režimů pro optimální video, rozdíly ve kvalitě videa byly podobné, ale ne tak zřetelné. Oba projektory předvedly mnohem lepší barvy než kterýkoli z DLP modelů.

Instalace a údržba. Sony SW535C je vcelku jednoduchý na instalaci, má samostatné nastavení pro otočnou, vodorovnou i svislou pozici obrazu a výhodu sice malých (ale přítomných) možností vodorovného a svislého posuvu čoček a zoomu (na 1,05x) pro jemné doladění pozice obrazu a jeho velikosti. Také nabízí vcelku malou potřebu údržby, se životností lampy 3.000 hodin v režimu vysokého jasu, 4.500 hodin ve standardním a 6.000 hodin v ekonomickém režimu. K výměně lampy a filtru ale musíte vyjmout a znovu navrátit šroubky.

Audio. Pokud potřebujete zvuk, radši si naplánujte vnější zvukový systém. Ačkoli SW535C nabízí vcelku dobrou kvalitu zvuku, jeho hlasitost je příliš nízká i na malou místnost. Což je dost na to, aby za audio dostal v Souboji nejnižší bodové ohodnocení.

Jas. V našich testech jsme SW535C v jeho nejjasnějším režimu naměřili 2.650 lumenů, což je asi 92% jeho tabulkové hodnoty, která je 3.000 lumenů. V ostatních nastaveních jsme změřili mezi 981 až 1.385 lumeny. Když srovnáme jen nejjasnější naměřené hodnoty pro každý projektor, SW535C je jen o kapku méně jasné, jak Epson 485Wi se svými 2.841 lumeny a Dell S500wi s hodnotou 2.772 lumenů. Ve skutečném světě bude ale většinou druhým nejjasnějším, pouze za 485Wi, protože všechny DLP projektory mají vlastní interaktivní režim, který alespoň trochu snižuje jas.
Sony SW535C a Epson 485Wi jsou jediné projektory v tomto Souboji, které nabízí plný jas a interaktivitu zároveň ve všech nastaveních. Navíc, jako LCD projektory, jsou jediní, kdo mají stejné hodnoty pro bílý i barevný jas. Kromě jiného to znamená, že barevné obrazy na těchto dvou projektorech budou jasnější než u DLP projektorů se srovnatelnou svítivostí v tomto Souboji.

Připojení. SW535C nabízí pravděpodobně všechny přípojky, které budete potřebovat.

 • 1 HDMI
 • 1 VGA vstupy (RGB nebo komponentní)
 • 1 S-video
 • 1 RCA kompozitní
 • 1 VGA výstup (na monitor)
 • 1 USB B
 • 1 LAN (pro připojení k síti)
 • 1 Stereo mini zásuvka (3,5mm jack)
 • 2 RCA stereo vstup
 • 1 Stereo mini zásuvka výstupní (3,5mm jack)
 • 1 RS-232

Závěr

Manuální kalibrace dělá ze Sony VPL-SW535C špatnou volbu, pokud budete projektor přesouvat nebo máte více prezentujících s vlastními počítači a rozdílným rozlišením. Je také špatnou volbou, pokud potřebujete funkce, které najdete jen v DLP projektorech, jako je interaktivita bez kontaktu s projekční plochou. Pokud se vás ale žádný z těchto problémů netýká, skvělá kvalita projekce textu a vysoké hodnocení u kvality videoprojekce a jasu snadno dělají SW535C vhodný k uvážení.
Také pomáhá to, že vcelku vysoká základní cena $2.099 (41.224,-Kč), nebo $1.949 (38.278,-Kč) pro školy, je trochu vyvážena dlouhou životností lampy, a tím se snižuje celková cena vlastnictví. S tím vším dohromady je Sony VPL-SW535C potenciálně atraktivní volba, obzvláště pokud si nejvíce ze všeho ceníte kvality projekce textu.