SMART LightRaise 40wi

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
smartAčkoli si v našem Souboji interaktivních projektorů vysloužil celkově třetí místo, mezi DLP projektory je SMART LightRaise 40wi vítězem. Ve většině klíčových kategorií ho předběhnul alespoň jeden jiný DLP model, například ve kvalitě projekce textu byl Dell S320wi lepší. Ale 40wi se umístil jako celkově druhý pro svoji podporu interaktivního software a třetí pro nejlepší kvalitu videoprojekce, za což dostává nejvyšší skóre z DLP modelů. Zkrátka, v každé klíčové kategorii je alespoň druhý nejlepší DLP projektor a v některých i nejlepší. Také je to jediný DLP projektor, který v žádné kategorii neobsadil poslední místo.

Nejlepší body

 • Obsadil první nebo druhé místo mezi DLP projektory:
  • Podpora interaktivního software (celkově 2.)
  • Kvalita videoprojekce v nejlepším barevném režimu (celkově 3.)
  • Kvalita projekce textu (celkově 4.)
  • Interaktivní funkce (celkově 3.)
  • Jas v interaktivním režimu (celkově 4.)
  • Obtížnost a rychlost instalace (celkově 3.)
  • Obtížnost údržby (celkově 2.)
 • Pero nemusí mít kontakt s projekční plochou
 • Není potřeba kalibrace
 • 3D ready

Omezení

 • Obsadil celkově páté místo:
  • Kvalita videoprojekce v nejjasnějším testovaném režimu
  • Kvalita zvuku

Bližší pohled

Kvalita projekce textu. Ačkoli je kvalita projekce textu projektoru 40wi dostačující pro většinu účelů, není nijak výjimečný. Jako u všech DLP projektorů v Souboji, jeho barvy jsou v porovnání s LCD projektory matné a tmavé (podle barevného modelu HSB = Hue, Saturation, Brightness). 40wi si sice vedl lépe jak BenW MW860USTi, ale ne tak dobře, jako Dell S320wi nebo Dell S500wi.
Kromě problému s kvalitou barvy, 40wi ztrácí body i za schopnost udržet detaily. Černý text na bílém pozadí byl snadno čitelný až od velikosti textu 10 bodů a bílý text na černém pozadí byl snadno čitelný od velikosti 9 bodů. To by mělo ve většině případů stačit, ale pokud budete promítat obrazy s jemnými detaily, všechny ostatní DLP projektory a Sony VPL-SW535C vyšly v tomto případě mnohem lépe. Také jsem si všimnul jemného chvění pixelů u některých obrazů, které mohou způsobovat tento problém, ale bylo to opravdu jen tak silné, že to člověk zachytí pouze, když stojí přímo u projekční plochy. Duhový efekt tu ale byl víc zaznamenatelný, než u ostatních DLP modelů, kromě snad jen S320wi.

Interaktivní funkce. 40wi má tu výhodu, že nepotřebuje kalibraci a jeho pero nemusí mít kontakt s projekční plochou, dvě výhody, které mají všechny DLP modely společné. Získal tak trochu smíšené bodování za odezvu, protože neměl žádné zpoždění, když se pero nedotýkalo projekční plochy, ale zase měl tendenci ztrácet části čar, když se pero projekční plochy dotýkalo. Zjistil jsem, že nejlépe interaktivita fungovala, když bylo pero pár centimetrů od projekční plochy.

Podpora interaktivního software. SMART je známý svým SMART Notebook, světoznámým vzdělávacím a anotačním programem pro podnikové i školní použití, takže se není čemu divit, když 40wi má velmi dobrou podporu interaktivního software. Je dodáván s ovladači a SMART Notebookem pro obojí Windows i Mac, a má plnou podporu ve Windows 8. Získal druhé místo, hned za Epson 485wi jen proto, že potřebuje ovladače pro plnou podporu ve Windows.

Kvalita videoprojekce. Porovnali jsme kvalitu videa u všech testovaných projektorů v jejich nejjasnějších režimech s přijatelnou kvalitou barev a v jejich optimálních barevných režimech. 40wi si vedl mnohem lépe než jeho protivníci se svým nejlepším barevným režimem než ve svém nejjasnějším. V jasnějším režimu se obojí, kvalita barev a detaily stínů, řadí mezi nejníže ohodnocený BenQ MW860USTi a lépe ohodnocené Dell projektory, a pro své vcelku matné barvy si vysloužil celkově 5. místo. V nejlepším barevném režimu naopak nabídnul nejlepší kvalitu barev ze všech DLP projektorů, čímž se dostal na 3. Celkové místo.

Instalace a údržba. 40wi celkem zabodoval v instalaci a údržbě. Jeho nástěnný držák jde nejsnáze složit a nabízí kuličku pro nastavení otočné, vodorovné a svislé polohy obrazu. Bohužel nedovoluje upravit polohu projektoru na držáku ani vodorovně ani svisle. Životnost lampy je 2.500 hodin ve standardním a 4.000 hodin v ekonomickém režimu.

Audio. Jediný mono reproduktor o výkonu 10W nabízí dostatečnou hlasitost pro malou až ne-úplně-středně-velkou místnost s přijatelnou kvalitou zvuku.

Jas. Projektor 40wi je model s nejnižší hodnotou jasu v celém Souboji. Výrobcem je zadána svítivost 2.500 lumenů a my naměřili 2.233 lumenů v jeho nejjasnějším režimu, což je i nejnižší naměřené hodnota. V ostatních nastaveních jsme naměřili mezi 1.212 až 2.180 lumeny. Se zapnutým interaktivním režimem si zachovává jas mnohem lépe než Dell S320wi nebo BenQ MW860USTi, což ho dělá jasnějším v interaktivním režimu než kterýkoli z nich. Hodnotu jasu jsme naměřili mezi 83 – 100% neinteraktivního režimu v závislosti na nastavení.
O jeden problém se 40wi dělí s ostatními DLP projektory a to je, že hodnoty barevného jasu je mnohem nižší než hodnota bílého jasu, což znamená, že barevné obrazy nebudou tak jasné jako s LCD projektory podobných hodnot jasu. V nejjasnějším režimu jsme naměřili 571 barevných lumenů.

Připojení. 40wi přináší bohatou sadu možností připojení:

 • 1 HDMI
 • 2 VGA vstupy (RGB nebo komponentní)
 • 1 S-video
 • 1 RCA kompozitní
 • 1 VGA výstup (na monitor)
 • 1 USB B
 • 1 LAN (pro připojení k síti)
 • 2 Stereo mini zásuvka (3,5mm jack, každý přiřazený s jedním VGA vstupem)
 • 2 RCA stereo (spárovaný s RCA kompozitním a S-videem)
 • 1 Mini vstup pro mikrofon (3,5mm jack)
 • 1 Stereo mini zásuvka výstupní (3,5mm jack)
 • 1 RS-232

Závěr

SMART LightRaise 40wi vyčnívá z řady DLP projektorů tohoto Souboje pro svoji sestavu vlastností. Ostatní modely bodují ve specifických oblastech, od kvality projekce textu po jas v interaktivním režimu, ale žádný není tak dobrý v tolika různých oblastech. Pokud potřebujete určitou schopnost, jako například nejlepší možnou kvalitu projekce textu, tak si můžete vybrat projektor, který je v tom nejlepší. Jinak, pokud chcete vlastnosti, které můžete získat jen u DLP projektorů – včetně podpory 3D, nebo toho, že nepotřebujete kalibraci nebo kontakt mezi perem a projekční plochou – LightRaise 40wi vyvážení vlastností ho řadí na přední pozici DLP skupiny, a základní ceny $2.199 (43.188,-Kč) nebo ceny pro školy $1.699 (33.368,-Kč), a to včetně držáku na stěnu, je více než hoden.