Dell S500wi

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
dell500Dell S500wi si vysloužil 4. místo v našem Souboji Interaktivních Projektorů, ale vysloužil si druhé (nebo se o něj dělil) místo ve dvou klíčových oblastech: interaktivní funkce a jas v interaktivním režimu. Také získal třetí místo ve kvalitě projekce videa v jasnějším režimu, ve kterém jsme video testovali. Co mu nejvíce ubralo na hodnocení, je kvalita projekce textu, ve kterém získal poslední pozici. Pro základní potřeby je ale kvalita projekce textu víc než dobrá a S500wi má jiné silné stránky, které dělají projektor hodný zvážení.

Nejlepší body

 • Ohodnocen nebo se dělí o 2. nebo 3. místo:
  • Interaktivní funkce
  • Jas v interaktivním režimu
  • Kvalita projekce videa v jasnějším testovaném režimu
 • Pero nepotřebuje kontakt s projekční plochou
 • Není potřeba kalibrace
 • 3D ready

Omezení

 • Ohodnocen 6. místem:
  • Kvalita projekce textu
  • Údržba

Bližší pohled

Kvalita projekce textu. S500wi sdílí s ostatními DLP modely v Souboji z hlediska barevného modelu HSB = Hue, Saturation, Brightness, matné a tmavé barvy. Jediná výjimka u S500wi je ta, že azurová je spíše pastelového odstínu. Celkově se dělí o první místo mezi DLP projektory s Dell S320wi, ale i tak se řadí až za oba LCD projektory.
S500wi také ztrácí body pro špatné udržování detailů, protože snadná čitelnost černého textu na bílém pozadí i bílého textu na černém pozadí je až od velikosti 9 bodů. To by ve většině případů mohlo být přijatelné, ale může to být problém, pokud chcete promítat jemné detaily. Naopak S320wi byl schopen promítnout čitelně text už od velikosti 7 bodů. Také byl problém s chvěním pixelů, to bylo snadno pozorovatelné už od 15 stop (4,6 m) na obrazech, které k tomuto jevu mají tendenci.
S500wi byl také jediný projektor, na jehož projekci bylo jasně vidět ohýbání obrazu, což bylo nejvíc znatelné na obrazech s vodorovnými linkami. Na druhou stranu byl u tohoto projektoru duhový efekt méně viditelný, než u projektorů Dell S320wi nebo SMART 40wi.

Interaktivní funkce. Společně s ostatními DLP modely v tomto Souboji, S500wi sdílí výhodu toho, že jeho interaktivní pero nepotřebuje kalibraci ani kontakt s projekční plochou. Kromě toho, interaktivita fungovala nejlépe, když jsem pero držel pár centimetrů od projekční plochy, kdy byla systémová odezva vysoká, a neobjevovalo se zpoždění. Když jsem kreslil s kontaktem s projekční plochou, pero ztrácelo části čar, pravděpodobně kvůli stínům, což projektor sdílí s LightRaise 40wi.

Podpora interaktivního software. Podpora interaktivního software je lepší pro Windows než pro Mac. Součástí balení S500wi je anotační program pro Windows a pro Windows není potřeba instalovat ovladače. Také plně podporuje Windows 8. Projektor by měl také fungovat s jakýmkoli anotačním programem pro Mac, ale ovladače pro Mac si uživatelé musí stáhnout z internetové stránky Dell a anotační program si sehnat jinde.

Kvalita videoprojekce. Porovnali jsme všech šest projektorů bok po boku v obou Prezenčním režimu (nebo podobným pro nejvyšší jas s přijatelnými barvami) a Divadelním/Filmovém režimu (nebo podobným pro optimální barvy). V jasnějším režimu získal S500wi druhé místo mezi DLP projektory za kontrast a za kvalitu barev a pak první místo za detaily stínů. V Divadelním/Filmovém režimu se mezi DLP projektory S500wi dělil o druhé místo. LCD projektory nabídly mnohem zářivější barvy než DLP modely. Na druhou stranu, S500wi je v obou režimech vcelku dobře sledovatelný i po delší dobu.

Instalace a údržba. S500wi nezískal nijak dobré hodnocení ani v instalaci ani v údržbě. Držák projektoru je připevněn dvěma šrouby, které mu dávají větší stabilitu než držáky používající jen jeden šroub, ale na druhou stanu nenabízí žádnou jednoduchou možnost upravit otočnou, vodorovnou a svislou polohu obrazu. V údržbě, životnost lampy je 2.500 hodin ve standardním a jen 3.000 hodin v ekonomickém režimu, a k výměně lampy se musíte vypořádat se šroubkem.

Audio. Audio systém projektoru S500wi je dost dobrý na to, aby byl užitečný. Dva stereo reproduktory o výkonu 5W jsou dost hlasité na ozvučení středně velké až velké místnosti, ale mají slyšitelnou ozvěnu. Pokud tedy potřebujete dobrou kvalitu zvuku, budete potřebovat externí zvukový systém.

Jas. Svítivost projektoru S500wi je podle Dell 3.200 lumenů. My jeho bílý jas změřili na 2.772 lumenů v jeho nejjasnějším nastavení, a mezi 910 až 1.510 lumeny v ostatních nastaveních. Na druhou stranu, při zapnutí interaktivního režimu jas nijak moc neklesne. Díky hodnotě 2.620 lumenů, jde o nejjasnější interaktivní režim mezi DLP projektory.
Ale jako u ostatních DLP projektorů, barevný jas v hodnotě 522 lumenů je mnohem nižší než bílý jas. Takže, i když se dělí o druhé místo v otázce bílého jasu v interaktivním režimu se Sony VPL-SW535C, barevné obrazy, jako třeba fotky, nejsou tak jasné s projektorem S500wi, jako jsou se Sony. Na druhou stranu, černobílé obrazy, jako třeba textové dokumenty by byly na obou projektorech přibližně stejně jasné.

Připojení. S500wi zahrnuje všechny přípojky, které byste mohli potřebovat:

 • 1 HDMI
 • 2 VGA vstupy (RGB nebo komponentní)
 • 1 S-video
 • 1 RCA kompozitní
 • 1 VGA výstup (na monitor)
 • 1 USB A (pro čtení souborů přímo z USB)
 • 1 USB B (pro přímé USB zobrazení)
 • 1 mini USB B (pro interaktivní ovládání)
 • 1 Stereo mini zásuvka (3,5mm jack)
 • 1 RCA stereo
 • 1 Mikrofonová mini zásuvka vstupní (3,5mm jack)
 • 1 Stereo mini zásuvka výstupní (3,5mm jack)
 • 1 LAN (pro připojení k síti)
 • 1 RS-232
 • 1 12V spoušť

Závěr

Pokud je pro vás nejdůležitější kvalita projekce textu, budete se muset poohlédnout jinde, ale pokud můžete žít s malými kazy v datových obrazech, Dell S500wi má dost na doporučení. K funkcím, které najdete u všech DLP projektorů, včetně 3D podpory, toho, že není třeba kalibrace nebo kontakt pera s projekční plochou, projektor navíc nabízí i nejjasnější obraz ze všech DLP projektorů v tomto Souboji v interaktivním režimu a buďto nejlepší nebo druhé nejlepší videoprojekci, kde záleží na nastavení. Za cenu $1.599 (31.404,-Kč) s volitelnou možností přikoupit držák na stěnu, je levnější než LCD projektory v tomto Souboji. To vše ho dělá víc než moudrou volbou za danou cenu.