Dell S320wi

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
dell320Jako projektor s nejnižším rozlišením 1024×768 v Souboji Interaktivních Projektorů, Dell S320wi předčil naše očekávání umístěním se na 5. místě a ne na posledním. Jeho silné stránky zahrnují nejlepší kvalitu projekce textu ze všech DLP projektorů a druhou nejlepší kvalitu projekce videa. Je to dokonce nejjasnější DLP projektor v neinteraktivním režimu. Na druhou stranu, interaktivní režim mu snižuje jas nejvíce ze všech projektorů. Je ale také nejlevnější s cenou $1.299 (25.512,-Kč), nástěnný držák je možno dokoupit, díky čemu stojí za to se na něj alespoň podívat, obzvláště pokud máte malý rozpočet.

Nejlepší body

 • Ohodnocen 3. (1. z DLP modelů) za kvalitu projekce textu
 • Ohodnocen nebo dělí se o 4. pozici (2. pro DLP projektory) za kvalitu projekce videa
 • Není potřeba kalibrace
 • Pero nemusí být v kontaktu s projekční plochou
 • 3D ready

Omezení

 • Ohodnocen 6. místem:
  • Svítivost v interaktivním režimu
  • Podporu interaktivního software

Bližší pohled

Kvalita projekce textu. Kvalita projekce textu je nejsilnější vlastnost S320wi. Jeho práce s detaily je téměř skvělá, protože oba, černý text na bílém pozadí i bílý text na černém pozadí, jsou snadno čitelné od velikosti textu 7 bodů. Byl jediný v tomto Souboji, který dostal tak vysoké ohodnocení. Navíc byl jediný, který se dokázal tak dobře synchronizovat s analogovým signálem, že i obraz, který má tendenci způsobovat chvění pixelů byly stejně čisté jako s digitálním signálem.
Jako se všemi DLP projektory, kvalita projekce textu pokulhává na zobrazení barev, které jsou matné a tmavé (podle barevného modelu HSB = Hue, Saturation, Brightness) v porovnání s mnohem výraznějšími barvami LCD projektorů. V porovnání s ostatními DLP projektory, S320wi se dělí o nejlepší kvalitu barvy s Dell S500wi. Duhový efekt je vcelku očividný, ale viděl jsem je jen na obrazech, které mají k duhovému efektu tendence.

Interaktivní funkce. S320wi získalo tak nízké ohodnocení za interaktivní funkci, protože při zapnutí interaktivního režimu klesne svítivost na 862 lumenů. Jako se všemi DLP projektory v tomto Souboji, pero nepotřebuje kalibraci ani kontakt s projekční plochou. S320wi bylo také nejspolehlivější ze všech DLP projektorů, protože netrpěl žádným zpožděním mezi perem a projekcí při i bez kontaktu s projekční plochou. Jediná zajímavost, které jsem si všimnul, byla ta, že když jsem přejížděl perem po projekční ploše, bez toho abych psal, objevilo se malé zpoždění ukazatele pera.

Podpora interaktivního software. Dell má lepší podporu interaktivity pro Windows než Mac. V balení S320wi je ovladač pro Windows a anotační program pro Windows a oba fungují i na Windows 8. Uživatelé operačního systému Mac si musí ovladač stáhnout ze stránek Dell. A ačkoli by S320wi měl fungovat s jakýmkoli anotačním programem pro Mac, Dell nenabízí žádný.

Kvalita projekce videa. Jako se všemi DLP projektory v tomto Souboji, i S320wi se zařadil až za LCD projektory v otázce kvality projekce videa, hlavně proto, že jeho barvy nejsou tak výrazné a přirozené jako u LCD projektorů. Na druhou stranu si ale S320wi vedl docela dobře a ze Souboje vyšel druhý nebo se dělící o druhou pozici mezi ostatními DLP projektory v Prezentačním i v Barevně Optimalizovaném režimu. S projektorem S500wi se dělí o nejlepší kvalitu barev, ale ztrácí velké množství detailů stínů. V barevně optimalizovaných režimech se modely Dell dělí, ale ve kvalitě barev je poráží Smart 40wi. V obou režimech je ale kvalita projekce videa S320wi dostačující pro přiměřeně dlouhé projekce.

Instalace a údržba. S nejdelší dobou instalace nástěnného držáku ze všech projektorů účastnících se Souboje a zároveň bez jakékoli možnosti upravit otočnou, svislou a vodorovnou polohu obrazu, může být instalace S320wi problém. V údržbě se umístil o mnoho lépe, díky životnosti lampy 3.000 hodin v normálním a 4.000 hodin v ekonomickém režimu, ačkoli u výměny lampy se budete muset potýkat se třemi šroubky.

Audio. S jedním mono reproduktorem o výkonu 5W se audio systém S320wi dostačující pro ozvučení malé místnosti s celkem dobrou kvalitou, ale vcelku nízkou hlasitostí.

Jas. Dell ohodnotil S320wi 3000 lumeny. My jsme naměřili 2877 lumenů v jeho nejjasnějším nastavení a mezi 981 až 1358 lumeny u ostatních nastavení. Bohužel, při zapnutí interaktivity ztrácí mnohem víc jasu než ostatní projektory, což hodnotu jasu v nejjasnějším nastavení sníží na 863 lumenů a zajímavě vyšší hodnotou 930 lumenů u ostatních nastavení. Ale i s 930 lumeny není ani z poloviny tak jasný v interaktivním režimu, jak projektor v pořadí před ním.
Jako se všemi DLP projektory v tomto Souboji, barevný jas S320wi je nižší než bílý jas, s pouhými 540 lumeny v neinteraktivním režimu v jeho nejjasnějším nastavení. Z toho vyplývá, že barevná projekce nebude tak jasná, jako by byla a LCD projektorech s podobnými hodnotami bílého jasu.

Připojení. S320wi nabízí typický set přípojek:

 • 1 HDMI
 • 2 VGA vstupy (RGB nebo komponentní)
 • 1 S-video
 • 1 RCA kompozitní
 • 1 USB A (pro čtení souborů přímo z USB)
 • 1 VGA výstup (na monitor)
 • 1 USB B (pro přímé USB zobrazení)
 • 1 mini USB B (pro interaktivní ovládání a ovládání myši přes dálkové ovládání)
 • 1 LAN (pro připojení k síti)
 • 1 Stereo mini zásuvka vstupní (3,5mm jack)
 • 1 Stereo mini zásuvka výstupní (3,5mm jack)
 • 1 RS-232
 • Wi-Fi

Závěr

Nízký jas v interaktivním režimu omezuje jeho užitečnost v místnostech, které potřebují velký a jasný obraz. Ovšem, pokud je jeho svítivost dostatečná pro velikost obrazu a okolní světlo, pro kterého ho potřebujete, S320wi přináší víc než přijatelné hodnoty pro svoji cenu, s vcelku vysokou kvalitou pro projekci textu i videa a ještě připočítejte to, že nepotřebujete kalibraci a kontakt pera s projekční plochou. Navíc to, že je projektor 3D ready, může být do budoucna rozhodně užitečné. I s umístěním na páté pozici je to za danou cenu rozumná volba.