BenQ MW860USTi

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
benqTo, že BenQ MW860USTi vyšel z našeho Souboje Interaktivních Projektorů šestý, neznamená, že není schopný zvládnout práci, pro kterou byl vytvořený. Za cenu $1.499 (29.440,-Kč) s volitelnou možností přikoupení nástěnného držáku, je nejlevnější ze všech testovaných 1280×800 modelů, a bylo by s podivem, kdyby se dokázal plně vyrovnat svým mnohem dražším protivníkům. Také si uvědomte, že některé z problémů, které snižují jeho skóre, mohou být pro vaše účely bezvýznamné. Například, projektor nijak zvlášť nezvládá video, ale pokud nepoužíváte video klipy, tak na tom nesejde. Ta skutečná otázka je, jestli je tento projektor za svoji cenu přijatelná volba… a odpověď je: může být.

Nejlepší body

 • Na projekci textu dobré detaily
 • Podpora použití dvou per (ale v balení je jen jedno)
 • Interaktivní mód snižuje jas jen o 16%
 • Pero se nemusí dotýkat promítací plochy
 • 3D ready

Omezení

 • Ohodnocený 6. místem:
  • Kvalitu projekce videa
 • Ohodnocený 5. místem:
  • Kvalita projekce textu
  • Interaktivní funkce

Bližší pohled

Kvalita projekce textu. Kvalita projekce textu u BenQ MW860USTi (od teď bude označován je jako „MW860“, pro jednodušší čtení) je nejlépe popsatelní jako použitelné, ale velmi daleko od působivého. Jako klad ale vidím to, že si z ostatních projektorů o rozlišení 1280×800, nejlépe udržuje detail a dobře čitelný text, kde černý text na bílém pozadí je snadno čitelný od velikosti 7 bodů a bílý text na černém pozadí snadno přečtete od velikosti 8 bodů. Navíc, duhový efekt se zde vyskytuje méně často, velmi letmo a snáze přehlédnutelný než u ostatních DLP projektorů. Takže, pokud tyto vady snadno zpozorujete, u tohoto projektoru jimi pravděpodobně nebudete příliš rušeni.
Naneštěstí, celkové hodnocení stáhly dolů barvy, které jsou syté, ale matné a tmavé (podle barevného modelu HSB = Hue, Saturation, Brightness) hranící až s kalností. Všechny testované DLP projektory se s tímto problémem do jisté míry potýkaly, ale ne tolik, jako MW860.

Interaktivní funkce. Jako všechny projektory s technologií založenou na DLP interaktivitě Texas instruments, MW860 nepotřebuje kalibraci a ani aby se pero dotýkalo projekční plochy. Menším problémem, kterého jsem si všimnul, bylo malé zpoždění mezi pohybem pera a pohybem na projekci, ať už jsem se projekční plochy dotýkal nebo ne. Není těžké si na to zvyknout, ale není to tak pohodlné nebo hned tak přirozené, jako používání pera bez zpoždění.
Také je vhodné zmínit, že MW860 nabízí možnost použití dvou per současně, takže dva lidé mají možnost pracovat s projekcí současně. Druhé pero je ale volitelné příslušenství a stojí $99 (1.944,-Kč). BenQ nám druhé pero k testu neposkytnul, takže jsme neměli možnost vyzkoušet, jestli funguje tak dobře, jako režim pro použití dvou per u Epsonu 485Wi.

Podpora interaktivního software. BenQ směřuje svůj interaktivní software především k operačnímu systému Windows. V balení projektoru je anotační program jen pro Windows, má plnou podporu Windows 8 a nepotřebuje instalovat ovladače pro Windows. Podle BenQ nepotřebuje ovladače ani operační systém Mac, ale starší verze Mac mohou potřebovat instalaci záplaty, která je na instalačním CD. Anotační program pro Mac si budete muset sehnat jidne.

Kvalita projekce videa. Pokud potřebujete projektor pro video, MW860 je špatná volba. Když jsme se dívali na video, promítané ze všech šesti projektorů v tomto Souboji zároveň, v obojím – jejich nejjasnějších režimech s přijatelným nastavením barev a jejich nejlepších barevných režimech, bylo okamžitě jasné, že se na MW860 dívá nejhůře. V jakémkoli nastavení projektoru byly barvy prostě kalné. Také se tu vyskytoval malý overscan (část obrazu, která není vidět), který se nám nepodařilo vypnout, takže projektor ztrácek na každé straně část promítaného obrazu. Pokud ho budete používat, bylo by nejlepší, kdybyste video na MW860 omezili pouze na krátké klipy.

Instalace a údržba. MW860 se v obtížnosti instalace dělí o 4. místo s Dell S500wi. Také se dělí 4. místo se Sony SW535C v obtížnosti údržby. V otázce instalace nabízí výhodu samostatných úprav pro nastavení svislé, vodorovné i otočné polohy obrazu, ale není možné upravit svislou ani vodorovnou pozici obrazu. V otázce údržby nabízí lampu o životnosti 2.500 hodin ve standardním a 4.000 hodin v ekonomickém režimu, ale výměna lampy si vyžaduje odšroubování a následné našroubování tří šroubků.

Audio. Se dvěma stereo reproduktory o výkonu 10W nabízí MW860 přijatelně dobrý zvuk, ale hlasitost je vhodná jen pro malé místnosti.

Jas. V nejjasnějším režimu vyšlo MW860 se 79% jasu, který slibuje výrobce, tedy 2.357 lumeny a s ostatními nastaveními se dostal na nejnižší hodnotu 1.326 lumenů. Na rozdíl od většiny interaktivních projektorů nabízí pouze jeden interaktivní režim, ve kterém jsme naměřili 1989 lumenů, tedy 84% jeho nejjasnějšího režimu. Jako se všemi DLP projektory v tomto přehledu, hodnoty jeho barevné svítivosti je mnohem nižší, v nejjasnějším režimu je to 496 lumenů. Kromě jiných nepříjemností to znamená, že barevné obrazy nebudou tak jasné jako u LCD projektorů s podobnými hodnotami svítivosti.

Připojení. Zadní panel projektoru MW860 nabízí vcelku typický výběr konektorů:

 • 1 HDMI
 • 2 VGA vstupy (RGB nebo komponentní)
 • 1 S-video
 • 1 RCA kompozitní
 • 2 USB A
 • 1 VGA výstup (na monitor)
 • 1 USB B
 • 1 mini USB B
 • 1 LAN (pro připojení k síti)
 • 1 Stereo mini zásuvka (3,5mm jack)
 • 1 RCA stereo vstup
 • 1 Mikrofonový vstup
 • 1 Stereo mini zásuvka výstupní (3,5mm jack)
 • 1 RS-232

Závěr

Schopnost projektoru BenQ MW860USTi udržovat detaily může snadno přebít problémy s barvou u kohokoli, kdo potřebuje promítat detaily nebo vcelku malý text. Také mnohem méně často trpí duhovým efektem než ostatní DLP projektory, se kterými jsme ho porovnávali, zatímco stále nabízí silné stránky interaktivity od Texas instruments. Není potřeba žádná kalibrace, není potřeba dotýkat se projekční plochy a dokonce získáte podporu 3D, ačkoli není možné používat 3D a interaktivity současně. Zaměřte se na nízkou cenu a je tu toho dost na to, aby byl BenQ MW860USTi víc než jen přijatelná volba pro to správné využití.