Souboj Interaktivních Projektorů

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

  • Pro potřeby překladu této série článků byl zvolen kurz: $1,- = 19,64Kč

* * * * *
Interaktivní projektory kombinují schopnost standardních projektorů s interaktivní tabulí za nižší cenu. Ovšem, nejenže se jednotlivé modely liší v projekčních vlastnostech, ale liší se i v jejich interaktivních vlastnostech, což znamená, že nemůžete brát interaktivní část jako pevně stanovenou.
Pro tento Souboj jsme shromáždily v podstatě dvě kategorie interaktivních projektorů: čtyři DLP projektory, které používají interaktivní technologii TI (Texas Instruments), a dva LCD projektory, které tuto technologii nepoužívají.

Dvě kategorie

Všechny čtyři DLP projektory mají společné některé silnější a slabší body, které jsou zabudované do technologie TI. Nepotřebují kalibraci, což znamená, že můžete projektor přesouvat nebo měnit jeho rozlišení a hned ho používat. Také můžete používat pero bez kontaktu s promítaným obrazem, což vám dovoluje použít doslova jakýkoli projekční povrch, včetně plátna bez tvrdého podkladu.
Na druhou stranu, při zapnutí interaktivního módu všechny čtyři projektory ztratí na svítivosti. A protože jsou všechny čtyři DLP projektory, občas se může vyskytnout duhový efekt, což může některým lidem vadit. Nakonec, všechny mají v porovnání s výstupem bílého světla, nižší jas pro výstup barevného světla. To znamená, že máte jasnější obraz, když promítáte dejme tomu tabulku na bílém pozadí, než když promítáte obraz plný barev, jako třeba snímek Powerpointu nebo fotografii.
LCD projektory nabízí přesně opačně silné a slabé body. Oba LCD modely potřebují kalibraci a jejich bera musí mít kontakt s projekční plochou. Na druhou stranu nepotřebují samostatný interaktivní mód, který je třeba aktivovat, takže interaktivita funguje při plném jasu, nevyskytuje se u nich duhový efekt a nabízejí stejný jas pro barevnou i černobílou projekci.
Na základě těchto rozdílů byste si měli začít s výběrem interaktivní technologie a až potom se soustředit na projektory s tou určitou technologií.

Co platí pro všechny

Jeden z postřehů, které stojí za zmínku je, že jsme nenašli žádný vztah mezi vzdáleností čoček od projekční plochy a tím, jestli jsou problémy se stíněním projekce, když budete stát přímo u projekční plochy. Například, Dell S320wi, který měl z testovaných subjektů čočky nejdále od projekční plochy (42″ = 107 cm), měl méně problémů se stíny, než Dell S500wi nebo Smart LightRaise 40wi, které byly oba mnohem blíže projekční ploše.
Také stojí za to zmínit, že všechny testované projektory si vedly dobře v jednolitosti jasu, což často bývá problém u projektorů s krátkou a ultrakrátkou projekcí. Některé vyšly s vyšším ohodnocením než jiné, ale ve všech případech byly nejtemnější a nejsvětlejší body projekce dost daleko od sebe, aby byly téměř nezaznamenatelné, snad kromě projekce čistě bílé plochy.

Výsledky Souboje

První místo: Epson BrightLink 485Wi (celá recenze)

epsonEpson 485Wi vyšel první ve většině kategorií, s nejlepší kvalitou promítaného videa, nejjasnějšího interaktivního obrazu, nejlepším audio-systémem a tak dále. Díky automatické kalibraci a možnosti používat dvě pera zároveň, má v interaktivních funkcích navrch dokonce i nad DLP projektory. Pro svoji kvalitu projekce textu se zařadil na druhé místo za projektor Sony VPL-SW535C, ale je to těsné druhé místo. Takže, ledaže by váš rozpočet byl příliš malý, anebo prostě musíte mít lepší kvalitu promítaného textu projektoru VPL-SW-535C, nebo potřebujete jednu z interaktivních funkcí technologie TI, Epson 485Wi je nepřekonatelná volba.

Druhé místo: Sony VPL-SW 535C (celá recenze)

sonyProjektor VPL-SW535C přináší v tomto Souboji nejlepší projekci textu, s projekcí videa je na druhém místě hned za 485Wi a o druhé místo se dělí i v případě nejjasnější interaktivní projekce. Jeho potenciálně osudná chyba je, že potřebuje ruční kalibraci, se 49 kalibračními body. Pokud potřebujete kalibrovat hodně často – kvůli změnám rozlišení nebo přesouvání projektoru – může být právě toto řádná otrava.

Třetí místo – Smart LightRaise 40wi (celá recenze)

smartCelkové třetí místo a první místo mezi DLP projektory, projektor Smart LightRaise 40wi nenabízí žádné očividné klady, ale zase netrpí žádnými výjimečnými vadami. V porovnání pouze s DLP projektory, je druhý za Dell S500wi v jasu interaktivního režimu, ale je druhý i (za Dell 320wi) pro kvalitu projekce textu, kde S500wi skončil poslední.

Čtvrté místo: Dell S500wi (celá recenze)

dell500V porovnání s DLP modely, projektor S500wi přináší nejjasnější interaktivní režim, nejlepší projekci videa při použití jasných nastavení a druhou nejlepší projekci videa – za Smart LightRaise 40wi – při použití nejlepších barevných nastavení. Naneštěstí, dostává nejnižší ohodnocení pro kvalitu projekce textu, z velké části pro očividné ohýbání obrazu, což je obzvláště rušivé u projekce textu s vodorovnými řádky.

Páté místo: Dell S320wi (celá recenze)

dell320Navzdory tomu, že, s rozlišením 1024×768, nabízí nejnižší rozlišení ve skupině, S320wi vyšlo s nejlepší kvalitou projekce textu z DLP projektorů, s textem snadno čitelným ve velikosti 7 bodů a čistým obrazem i s obrázky, které mají tendenci způsobovat chvění pixelů. Ale zapněte interaktivní režim a jas vám klesne na pouhých 30% původního jasu, což omezuje použitelnost v místnostech s významným okolním světlem.

Šesté místo: BenQ MW860USTi (celá recenze)

benqV každé kategorii, kterou jsme zkoumali, včetně kvality projekce textu i videa a jasu v interaktivním režimu, MW860USTi se v této skupině umístilo vždy na pátém nebo šestém místě, a tím pádem si získává celkové šesté místo. Ale, jde také o nejlevnější model s rozlišením 1280×800 ve skupině, takže nízké hodnocení odpovídá nízké ceně.

Pro více detailů si přečtěte recenze a srovnávací tabulky.