RICOH PJ WX4141NI

pid876Japonská společnost Ricoh dala označení ultrakrátká projekce nový rozměr. Její projektory na ultrakrátkou vzdálenost jsou malé, lehké a umožňují projekci z již necelých 12 centimetrů a nyní je tu takovýto projektor i s plnohodnotnou interaktivitou, schopný v momentě proměnit obyčejnou tabuli nebo jakýkoli povrch v interaktivní tabuli.

Nový interaktivní projektor PJ WX4141NI ale nabízí i mnoho dalšího. Tento projektor disponuje zobrazovací technologií DLP, svítivostí 3300 lumenů a promítá širokoúhlý obraznativním rozlišením 1280 x 800 pixelů. Při zapnuté funkci Lamp power control je maximální kontrastní poměr projekce 5000:1, při vypnuté funkci je to 2500:1. V ekonomickém režimu vám lampa vydrží až 5000 hodin, v normálním pak 3500 hodin.

31TCyZdSk7LProjektor má interaktivní hardware zabudovaný přímo v sobě a není tak potřeba připojovat žádná další interaktivní zařízení. K ovládání interaktivity potřebujete pouze dodaný modul pro PC (malé USB zařízení na obrázku vlevo) a elektronické pero, ke kterému dostanete i dobíjecí baterii a kabel určený k nabíjení pera. Interaktivitu je ovšem možné spustit pouze s připojením počítače přes HDMI nebo VGA kabel.

Dalším zabudovaným hardware je MONO reproduktor o výkonu 2 W.
V oblasti konektivity je zařízen skromně, ale je tu vše, co běžný uživatel může potřebovat – 1x vstupní D-sub konektor (pro připojení z počítače), 1x vstupní RCA konektor (kompozitní video připojení), 011x HDMI, 2x mini jack 3,5 mm (1x audio vstup a 1x audio výstup), 1x USB konektor, 1x RJ-45 (pro připojení do LAN sítě). A na rozdíl od většiny konkurenčních produktů se může pochlubit i zabudovaným WIFI, což může usnadnit připojení k LAN síti i internetu.

Na to, kolik hardwarových vychytávek nabízí, je projektor vcelku malý. Vysoký je pouhých 22 cm, široký necelých 26 cm a tloušťka projektoru je jen něco málo přes 14 cm. I váhou předčí jakákoli očekávání. Se svými 3 kg je jedním z nejlehčích plnohodnotně interaktivních projektorů na trhu.

44_czI přes své malé rozměry ale dokáže promítat obraz o úhlopříčce až 80“ (cca 200 cm) a to ze vzdálenosti pouhých 25 cm – tím trumfne opravdu všechny ultrakrátké projektory. Tuto schopnost mu dává technologie tzv. „free-form surface mirror“, což může být přeloženo jako „zrcadlo s netradiční plochou“. Ze vzdálenosti 12 cm od projekční plochy pak promítne obraz o úhlopříčce 48“ (cca 122 cm).

04Ricoh PJ WX4141NI je přednostně uzpůsoben k tomu, aby promítal z pozice na zemi (stole) před promítací plochou, je ovšem možné projektor upevnit do nástěnného držáku nad promítací plochu (není součástí balení). Pro usnadnění přesunu projektoru je dodávána i měkká taška pro projektor a nutné příslušenství.

Součástí dodávky je i CD s ovladači a programovým vybavením a CD s interaktivním software. Kromě toho je ale projektor vybaven množstvím rozšiřujících funkcí, které usnadňují ovládání projektoru a sdílení promítaného obsahu. 02Kromě toho, že je tento projektor certifikované DLNA zařízení (může promítat soubory jpg a mpg z jiných zařízení s certifikátem DLNA – certifikované tablety, chytré telefony, notebooky,…), nabízí rozšířené možnosti zapojení se do prezentace i pro vlastníky iPadů. Navíc se nemusíte zdržovat hledáním sítě, projektor vyhledá dostupné sítě za vás.
To, že je možné projektor připojit k síti, má i další výhody, například s pomocí dodaného programu Quick Projection je možné promítat i bez fyzického připojení k projektoru, stačí být připojen do stejné sítě LAN. Přes síť a dokonce i internet je možné projektor spravovat a měnit jeho nastavení. Projektor dovoluje projekci i z připojených USB zařízení, jako jsou přenosné harddisky či flashdisky. Z těchto zařízení je možné promítat jpg a mpg soubory. K převodu prezentací ve formátech ppt a pptx do souborů jpeg je k projektoru dodáván speciální program.

Další informace najdete zatím pouze na anglických stránkách RICOH: projektor PJ WX4141NI.
Ke stažení je i brožurka k projektoru, manuál k obsluze projektoru a manuál k obsluze interaktivity.

(ilustráční obrázky na této stránce jsou vlastnictvím společnosti RICOH, respektive jejich autorů)