Optoma W307USTi & X307USTi

X307USTi-300-2červnu 2013 představila společnost Optoma novou řadu DLP projektorů na ultrakrátkou vzdálenost. Řada se sestává ze širokoúhlého projektoru W307USTinativním rozlišením WXGA (1280×800) a projektoru X307USTinativním rozlišením XGA (1024×768). Oba projektory mají zabudovanou interaktivitu, s možností promítat až 100″ (254 cm) obraz na jakýkoli povrch se zdrojem obrazu v jednom z mnoha možných vstupních zařízení. Obraz s úhlopříčkou 60″ (152 cm) promítne W307USTi ze vzdálenosti pouhých 45 cm, u X307USTi se obraz o uvedené úhlopříčce zobrazí ze vzdálenosti 52 cm. Maximální možné rozlišení podporované projektory je 1600×1200 (UXGA).
easiertoread_darkchipProjektory mají u interaktivních projektorů zatím neviděný kontrastní poměr 15000:1, což dává projektorům promítat opravdu ostrý obraz a skvěle čitelný text. Projektor W307USTisvítivost 3500 lumenů a jeho o něco slabší dvojče se může pochlubit svítivostí 3300 lumenů. Barvy projekce jsou živé a jas projektorů výborný. Projektory jsou vytvořeny tak, aby zaujaly a s jejich možnostmi plnohodnotného 3D mohou proměnit jakoukoli prezentaci či lekci v opravdu vzrušující zážitek.
W307USTi-300-4Projektory disponují širokým spektrem vstupů a výstupů, mimo jiné i HDMI, audio vstup a výstup, konektor pro mikrofon, RJ45 (pro připojení do sítě LAN) a mnoho dalších. Součástí je i zabudovaný reproduktor o výkonu 10 W. Životnost lampy dosahuje až 4000 hodin (v ekonomickém módu), 3000 hodin v režimu BRIGHT.
W307USTi-300-6Součástí vybavení projektorů jsou samozřejmě i dvě plně podporovaná interaktivní pera v novém designu a nejnovější LightPen software, který dovoluje dvěma uživatelům zapisovat poznámky na promítaný obraz současně. I dálkové ovládání projektoru má nový, skladnější design.W307USTi-300-5
K použití interaktivity je třeba nainstalovat ovladače, obsažené na softwareovém CD a provést rychlou čtyřbodovou kalibraci. Na softwareovém CD dále naleznete výběr programů k usnadnění správy i práce s projektorem a jeho interaktivními možnostmi.

screenshot_smallJedním z nich je Crestron RoomView®, který umožňuje spravovat až 250 projektorů připojených do sítě LAN. S tímto programem máte možnost sledovat užívání projektorů, ale i upravovat základní nastavení na dálku, nebo projektor vypnout či zapnout. Program vám i zašle upozornění v případě, že je potřeba vyměnit lampu některého z připojených projektorů.

PJLINKPodobnou kontrolu dovoluje i kompatibilita s PJLink, která zaručuje možnost centrálního ovládání všech projektorů s podporou PJLink. (seznam registrovaných projektorů s podporou: ZDE)

interactivesoftwareNovinkou u projektorů Optoma je anotační interaktivní software LightPen. Jeho obdoba se letos objevila třeba i u projektorů firmy Panasonic. Tento program vytvoří na pracovní ploše lištu s nástroji, se kterými pak uživel může pracovat a upravovat promítaný obraz. Práce s programem je snadná a intuitivní. Bohužel program nedovoluje pracovat na více stránkách. Výhodou ale může být duální režim (pro práci dvou per), kdy plochu buďto rozdělíte na dvě části – pro každé pero vlastní, nebo obě pera používají celou projekční plochu. Výhodou může být i to, že anotace provedené před spuštěním duálního režimu nejdou po spuštění tohoto režimu vymazat či upravovat. To se dá využít třeba k zapsání zadání, se kterým mají studenti pracovat.
Jako u mnoha jiných projektorů i zde se  vyskytuje možnost promítání na desku stolu, což dovoluje skupině lidí bližší pohled i záživnější průběh prezentace. Na druhou stranu do školního prostředí a na přednášky či porady se více hodí promítání na zeď nebo ještě lépe na k tomu určenou bílou tabuli.

Další informace najdete na stránkách Optomy (bohužel jen v angličtině): Optoma X307USTi (Brožura v angličtině), Optoma W307USTi (Brožura v angličtině)

(ilustráční obrázky na této stránce jsou vlastnictvím společnosti Optoma, respektive jejich autorů)