Optoma TW610STi+

Optoma_TW610STiplusZačátkem roku 2012 začala Optoma s prodejem interaktivního projektoru TW610STiprojekcí na krátkou vzdálenost. Jednalo se o jeden z lepších interaktivních projektorů ve své třídě, a ačkoli se potýkal s problémy, které se dají od DLP projektoru čekat, měl i spoustu výhod, mimo jiné celkem vysoký jas (a moc ho neztratil ani při zapnutí ekonomického módu či používání interaktivity) a to, že 3D mód byl funkční současně s interaktivitou, což u 3D-ready projektorů není zrovna časté.
Letos TW610STi skončil a nahradil ho téměř identický projektor TW610STi+. Vzhledově jsou projektory jeden jako druhý a ani vybavení není příliš rozdílné, jejich funkce a možnosti, ať už 3D či interaktivní jsou taktéž téměř stejné, ale přece je verze s „+“ trošku jiná…
Širokoúhlý projektor Optoma TW610STi+ je interaktivní 3D-ready projektor s projekcí na krátkou vzdálenost. Svítivost projektoru udává Optoma na 3.200 lumenů, ale podle testu provedeného v rámci recenze stránkou projectorreviews.com, v některých módech dostanete hodnoty o mnoho vyšší, než je specifikováno. Kontrastní poměr projektoru je 3.000:1nativním rozlišením 1280×800 (WXGA) a poměrem stran 16:10. Projektor zvládne promítat obraz o úhlopříčcerozmezí 43,5″ až 300″, obraz s úhlopříčkou 100″ promítne ze vzdálenosti 110 cm, s úhlopříčkou 60″ pak ze vzdálenosti 70 cm.
TW610STi_2Z technického hlediska je projektor vcelku dobře vybavený. Lampa projektoru má životnost 3.000 hodin v normálním a 4.000 hodin v ekonomickém módu. Projektor je vybaven dvěma stereo reproduktory, každý o výkonu 5 W, které jsou dost dobré na to, aby ozvučily menší místnost. Z pohledu konektivity je na tom projektor také dobře. Kromě VGA a S-VIDEO je přítomný také HDMI konektor, RJ-45 pro připojení k síti LAN i USB. Přes USB je z přenosného zařízení možné přehrávat soubory ve formátu JPG, TIF, BMP, GIF a PNG, tedy obrázky a fotografie.
TW610STi+_3Projektor je sice 3D-ready, ale pouze se zdrojem 3D materiálu z počítače. Ačkoli s pomocí převaděče by měl být 3D obsah spustitelný i z Blu-ray přehrávačů.
Součástí příslušenství je dálkové ovládání projektoru obsahující mimo jiné i tlačítka pro ovládání ukazatele myši.
Z pohledu interaktivity jde o přijatelný průměr. Na rozdíl od svého předchůdce TW610STi, který dodával interaktivní pero s technologií PointBlank 2.0, TW610STi+ už funguje s interaktivní technologií PointBlank 3.0. Jeho interaktivní pero je menší a užší s možnostmi jako je použití z prostoru místnosti do vzdálenosti cca 9 metrů od projektoru. Pro snažší práci s interaktivitou v kontaktu s projekční plochou je vhodné jako projekční plochu vybrt například bílou tabuli určenou pro projekci. K projektoru není dodáván žádný interaktivní software, ale pero bude fungovat v podstatě s jakýmkoli dostupným interaktivním software.

Projektor zatím není dostupný na českém trhu.

Další informace najdete na stránkách Optomy (bohužel jen v angličtině): Optoma TW610STi+ (Brožurka v angličtině, Uživatelská příručka v angličtině)

(ilustráční obrázky na této stránce jsou vlastnictvím společnosti Optoma, respektive jejich autorů)