Epson EB-436Wi

epson436Wi-686x387

Epson BrightLink 436Wi

Interaktivní WXGA Projektor

Autor: Marc Davidson

Prohlášení překladatele:

Tento článek není mým dílem. Právoplatným majitelem je Marc Davidson a webové stránky projectrcentral.com. Jedná se pouze o překlad původní recenze v anglickém jazyce a já děkuji za možnost recenzi přeložit. Originál článku najdete na ProjectorCentral.com.

* * * * *
Interaktivní projektor WXGA 3LCD Epson BrightLink 436Wi je první projektor s krátkou projekcí společnosti Epson využívající jejich poslední – tedy třetí – generaci interaktivní technologie. Což znamená, že jde o první model s krátkou projekční vzdáleností s těmi samými rysy a v jádru stejnými funkcemi, které najdete v současných modelech interaktivních projektorů s ultrakrátkou projekční vzdáleností společnosti Epson.
Jako ostatní projektory Epson, i tento je postaven na LCD technologii. Na rozdíl od většiny DLP projektorů, postrádá podporu 3D. Na druhou stranu má nad většinou DLP projektorů převahu v projekci bez tzv. efektu duhy a stejné hodnotě 3000 lumenů barevného i bílého jasu. Také tu není žádný samostatný interaktivní mód, který byste museli zapínat, což znamená žádné ztráty jasu, když interaktivitu používáte.
Mezi interaktivní funkce, které stojí za zmínku, patří například automatická kalibrace mezi interaktivním perem a projektorem, podpora práce se dvěma pery současně a mód „Bílá tabule“ fungující bez připojení PC, což vám dovoluje pracovat s projekcí z jiných zdrojů než počítače anebo projektor použít jen jako bílou tabuli bez jakéhokoli zdroje. 436Wi samozřejmě postrádá schopnost projekce na ultrakrátkou vzdálenost, kterou mají ostatní interaktivní modely Epsonu, ale s cenou 1.490 $ (nebo 1.250 $ pro školy) to významně snižuje cenu za sofistikovanější interaktivní výhody Epsonu. Můžete to považovat i za výhodný obchod.

Silné stránky

Vynikající kvalita statického obrazu. 436Wi začíná se základem skvělé kvality statického obrazu. Barvy zaujmou, jsou výrazné a vhodně syté ve všech prezentačních módech. Vyrovnání barev je také dobré ve většině módů, s vhodně neutrálními šedými odstíny v rozsahu úrovní. Některé odstíny šedé ve dvou nejjasnějších módech vykazují nepatrné odchylky, ale ne dost velké na to, aby většině lidí nějak vadily.
Co je pro statické obrazy ještě důležitější, 436Wi odvádí skvělou práci v detailech. Černý text na bílém pozadí i bílý text na černém pozadí je snadno čitelný už od velikosti písma 7. Projektor pracuje dobře i ve spolupráci s analogovým výstupem. Promítá téměř bezchybný a stálý obraz i na povrchy, které obvykle způsobují chvění pixelů. HDMI připojení pak odstraní i ty nejmenší zbytky chvění, které se mohly objevit, ale ne že by tu bylo moc co opravovat.

Lepší než obvyklá kvalita videa. 436Wi má velice dobře sledovatelnou kvalitu videa. V mých testech, projektor zvládl velice dobře jak odstíny pleti, tak i detaily stínu, navíc měl jen malé problémy s přechodem barev ve scénách, kde by většina jiných projektorů selhávala. Barvy byly trochu vybledlé, jak se dá očekávat od nízkého kontrastu, ale ačkoli se vám nedostane dech beroucích barevných scén, kvalita je dost dobrá i na sledování celovečerního filmu. Pomáhá i to, že 436Wi je založená na LCD technologii, takže máte zaručenou absenci duhového efektu.
Interaktivita s plným jasem. 436Wi nemá samostatný interaktivní mód. Jednoduše zapnete pero a máte interaktivitu bez sebemenšího poklesu jasu.

436Wi_1BrightLink_436Wi_penAutomatická kalibrace. Na rozdíl od většiny DLP projektorů, 436Wi potřebuje kalibraci mezi perem a projektorem. Ovšem, na rozdíl od většiny projektorů, které potřebují kalibraci, tady není zapotřebí se dotýkat určitého počtu bodů na obrazovce. Pokud například máte projektor umístěný na vozíku a musíte provést kalibraci při každém přesunu do jiné místnosti, jednoduše zmáčknete dvě tlačítka na dálkovém ovládání a počkáte 10 sekund. Projektor promítne obraz na projekční plochu, zanalyzuje jej a sám provede kalibraci. Tento proces je tak jednoduchý a téměř stejně rychlý, jako v případech, kdy kalibrace není zapotřebí vůbec.

Možnost užití dvou per. Epson udává, že 436Wi může pracovat se dvěma pery současně, takže dva přednášející nebo učitel a žák, mohou současně přidávat poznámky na tabuli. (Projektor má v základním balení jen jedno pero, takže pokud chcete použít tuto možnost, budete si muset dokoupit druhé pero, v hodnotě asi 49 $.) Jelikož Epson v testovacím balíčku poskytnul jen jedno pero, nebyl jsem schopen tuto funkci vyzkoušet. Ovšem mohu potvrdit, že podpora dvou per, kterou jsem mohl vyzkoušet u jiných modelů Epson, funguje lépe než u některých konkurenčních projektorů. (V balení je oranžové pero, k použití dvou per je zapotřebí si dokoupit modré pero. ::: Poznámka překladatele.)

Pracujte s jakýmkoli obrazem. Jenda z více neobvyklých funkcí projektoru 436Wi je ta, která vám dovoluje pracovat s obrazy z v podstatě jakéhokoli zdroje, nebo z žádného. Projektor obsahuje anotační mód přímo ve firmware, který pracuje s jakýmkoli vstupem od Blu-ray přehrávačů až po zařízení iOS, nebo jednoduše jako „Bílá tabule“ bez jakéhokoli zdroje. Dokonce můžete i zmrazit obraz z jedoucího videa a přidat k němu poznámky. Zmražení obrazu ovšem nezastaví celé video, takže když zmražení zrušíte, pokračujete tam, kam se video zatím pohnulo.
Snadné používání pera. Interaktivní pera společnosti Epson, včetně toho u projektoru 436Wi, jsou užší než pera u většiny DLP projektorů. To je činí pohodlnější k držení, i v případě, že máte velké ruce, jako mám já. Tuto vlastnost určitě uvítají ve třídách, kde děti mohou mít problémy s držením tlustších per.
Užitečné audio. 16wattový mono reproduktor projektoru 436Wi poskytuje přijatelnou, ale ne skvělou, kvalitu zvuku s dost velkou hlasitostí, aby zvuk naplnil středně velké až velké konferenční místnosti nebo třídy. Na druhou stranu na nejvyšší hlasitosti zvuk prostě není takový, jaký by měl být. Pokud potřebujete stereo, lepší kvalitu nebo více hlasitosti, můžete připojit externí reproduktory do stereo výstupu.
BL436Wi_Left_Low_Closeup_MountVelký obraz z malé vzdálenosti. Ačkoli projekční vzdálenost u projektorů na krátkou vzdálenost není tak působivá, jako u projektorů na ultrakrátkou vzdálenost, 436Wi stále dokáže promítnout velký obraz z malé vzdálenosti od projekční plochy. Většinu testů jsem prováděl v nativním 1280×800 rozlišení projektoru s úhlopříčkou obrazu 92″ (cca 234 cm) a 37″ (94cm) projekční vzdáleností, což souhlasí s tabulkou projekčních vzdáleností uvedenou společností Epson, která udává parametry v rozsahu od minimální úhlopříčky obrazu 68″ (173 cm) z 27,6″ (70cm) vzdálenosti do úhlopříčky 113″ (287 cm) ze vzdálenosti 46,9″ (119 cm). (Data platná při instalaci projektoru na zeď. Bez instalace na zeď se úhlopříčka promítaného obrazu pohybuje mezi 53″ (135 cm) až 116″ (295 cm). ::: Poznámka překladatele.)
Dlouhá živostnost lampy. Epson udává životnost lampy na, delších jak obvykle, 4000 hodin, s tím, že Ekonomický mód může životnost prodloužit až na 6000 hodin. Nová lampa do projektoru stojí celých 299$. Ovšem vzdělávací sleva sníží cenu na, pro školy dostupných, 99$.

Výsledky testů a připojení

Jasný obraz s výběrem stupňů jasu. Projektor 436Wi z našeho testování vyšel s 3102 lumeny, nebo s 103% z udaných 3000 lumenů. To je jednoduše dost vysoký jas, aby byl obraz s maximální udanou úhlopříčkou 116″ (295 cm) dobře viditelný i ve třídách či kancelářích s jasnějším než normálním osvětlením. U menších úhlopříček obrazu a nižších hodnot jasu se ostatní přednastavené hodnoty řadí do rozsahu mezi 1573 a 2051 lumenů. Navíc, v našich testech Ekonomický mód snížil jas o asi 34%, což je asi 2049 v nejjasnějším módu.

Dobrá jednolitost jasu. Se změřenou 72% jednolitostí jasu, projektor 436Wi odvedl dobrou práci v udržení jednolitého jasu přes celý promítaný obraz. Důležitější než čísla je ale to, že nejjasnější a nejtemnější oblasti byly dost daleko od sebe a přechod dost postupný na to, aby byla změna velice špatně zachytitelná i na čistě bílé projekční ploše a téměř nezaznamenatelná v projekci s obrázky a textem.
Dobrá konektivita. Projektor 436Wi nabízí téměř všechny konektory, které byste mohli potřebovat.
Výstřižek• 1 HDMI
• 2 VGA vstup (pro RGB nebo komponent)
• 1 S-Video
• 1 RCA kompozitní
• 1 USB A (pro připojení fotoaparátu nebo flash disku)
• 1 VGA výstup (připojení dalšího výstupního monitoru pro zobrazení práce probíhající na projekční ploše)
• 1 USB B (pro interaktivní funkce)
• 1 LAN (pro obraz a audio data a ovládání přes síť LAN)
• 2 mini stereo vstupy (každý spárovaný s jedním VGA)
• 1 RCA stereo vstup (pro S-Video nebo kompozitní video)
• 1 mini stereo vstup pro mikrofon
• 1 mini stereo výstup pro reproduktory
• 1 RS-232 (pro externí ovládání)
• 1 bezdrátový port (pro obraz a audio data a ovládání přes síť)

Limity

Pro interaktivitu se musíte dotýkat promítací plochy. Pero projektoru 436Wi vás nechá pohybovat kurzorem myši, nebo kurzorem interaktivity, pokud jste ve vzdálenosti maximálně 1 stopu (30 cm) od promítací plochy, ale na rozdíl od per většiny DLP projektorů, se musí dotýkat plochy k aktivaci spínače ve hrotu pera, ke psaní nebo k zaznamenání kliknutí myši. To limituje práci s interaktivitou projektoru na plochy s pevným podkladem. Také to znamená, že musíte stát blízko projekční plochy k použití interaktivity.

Žádné 3D. S alespoň limitovanou podporou 3D jako standardem v DLP data projektorech a pomalu začínající i v LCD projektorech, absence této podpory v 436Wi se počítá jako malé mínus. Takže pokud nemáte v plánu používat 3D v blízké budoucnosti, tak na tom nezáleží, ale pokud 3D chcete, budete muset hledat jinde.

Závěr

436wi_fla-our_396x264Projektor 436Wi nabízí víc než dost, aby upoutal vaši pozornost, pokud nakupujete interaktivní projektor na krátkou projekční vzdálenost s rozlišením 1280×800. Kromě skvělé kvality promítaného statického obrazu, lepší než obvyklé kvality videa a vhodně jasného obrazu, nabízí i moře vítaných interaktivních funkcí, včetně automatické kalibrace, možnosti užití dvou per současně a mód bez připojení počítače, který vás nechá pracovat s jakýmkoli obrazem z jakéhokoli zdroje, nebo prostě použít projektor jako náhradu bílé tabule.
Také dostává spoustu bodů za nesnižování jasu při interaktivitě, pro flexibilní možnosti připojení a pro užitečný audio systém s přijatelnou kvalitou a dostatečnou hlasitostí k ozvučení velké místnosti.
Pokud potřebujete projektor k projekci 3D obsahu, chybějící podpora 3D bude problém, ale ve většině případů na tom nebude záležet. V každém jiném ohledu, 436Wi je v době tohoto článku jedním z nejschopnějších projektorů na krátkou vzdálenost, možná dokonce nejschopnější. Rozhodně patří do vašeho výběru a označit ho za skvělou volbu bude skromnost.

Poznámka překladatele:

Projektor Epson EB-436Wi v ČR zatím není dostupný, proto jsou ceny uvedeny v $. Projektor se začal prodávat v únoru 2013. V Evropě ho můžete v současné době (srpen 2013) nalézt na stránkách Epsonu Španělska (1.501,61 €), Portugalska (1.526,43 €) a Ruska (75.800 rubů = 1.856,79 € = 2.359,06 $).

Další informace najdete na stránkách Epson (bohužel jen v angličtině): Epson 436Wi (Brožura v angličtině)

(ilustráční obrázky na této stránce jsou vlastnictvím společnosti Epson, respektive jejich autorů)