Casio XJ-ST155 a XJ-ST145

Casio-XJ-ST155Casio na začátku roku 2010 přišlo s projektory s novým, levnějším řešením zdroje světla – představila nám svoje první projektory s hybridním zdrojem světla složeným z LED a laseru. V létě 2011 udělalo Casio další krok vpřed, když představilo svoje projektory s krátkou projekční vzdáleností určenými pro vzdělávací sektor. Proto by nemuselo být špatné zkombinovat projektor s tabulí triptych třeba na zvedacím stojanu.
Projektory Casio XJ-ST155 a XJ-ST145 jsou v současné době jediné projektory na krátkou vzdálenost nabízené společností Casio, bohužel mají nativní rozlišení jen 1024×768 (4:3). Kromě jasu, ve kterém jediném se projektory liší, kde projektor XJ-ST155 nabízí 3000 lumenů a XJ-ST145 2500 lumenů a kontrastního poměru 1800:1 se mohou pochlubit schopností promítnout 100“ obraz ze vzdálenosti pouhých 140 cm, obraz o úhlopříčce 60“ promítnou z 80 cm. Senzory projektoru navíc automaticky upraví jas podle okolního světla.
projector_technology_1To ovšem není nic neobvyklého, co už vám ale možná vezme dech je to, že abyste udrželi tyto hodnoty, nemusíte si každých 2.000 – 4.000 projekčních hodin dokupovat nové lampy. Zdroje světla těchto projektorů vám totiž vydrží celých 20.000 projekčních hodin a to bez ztráty jasu. Pro tuto životnost nemusíte mít spuštěný ekonomický režim, je totiž pevně daná a platí pro jakýkoli z možných režimů projekce v nastavení projektoru. Další velké plus mají projektory za dlouhých 5 let záruky na zdroj světla. Více si můžete přečíst zde.
interactiveZ dalšího vybavení projektoru je možné zmínit přítomnost mono reproduktoru o výkonu 10 W. Co ovšem potěší je možnost připojit projektor k síti LAN nejen kabelem přes port RJ-45, ale i přes WIFI. A díky tomu je možno promítat obraz z až čtyř zdrojů (PC) najednou. Kromě toho jsou tu další možnosti připojení včetně HDMI portu.
Další velká výhoda oproti některým jiným projektorům je přítomnost USB a s ním spjatá možnost prezentací bez připojení k PC. Díky dodanému programu EZ-Converter FA můžete převést na formáty vhodné pro projekci z USB i PowerPoint prezentaci. Projektor je schopen přehrát následující soubory:

  • ECA – speciální projekční soubory, na tento formát můžete převést soubory PowerPoint s EZ-Converter FA
  • ff8080813a33d738013a348bbd0f08b5

  • PtG – projekční soubor mobiShow, na tento formát můžete převést soubory s EZ-Converter FA
  • Obrázky formátu JPG, JPEG, JPE a BMP do velikosti 8MB
  • Videa formátu AVI do velikosti 4GB

Spoustu lidí ale zklame to, že projektor zaručuje kompatibilitu pouze s operačními systémy Windows XP, Vista a 7.

yag30Projektory jsou PC 3D ready, to znamená, že dokoupením 3D brýlí Casio YA-G30 si můžete užívat projekci 3D materiálu z jakéhokoli PC, schopného přehrávání 3D.
yap10
Díky tomu, že jsou projektory Interactive ready máte možnost, přikoupením interaktivního pera Casio YA-P10, získát pro projektor možnosti interaktivity, společně s interaktivním software Presentation Draw (pouze pro Windows). Tedy z dataprojektoru se vám rázem stane interaktivní projektor s výhodami a funkcemi běžných interaktivních projektorů. Kromě pera není zapotřebí už nic jiného než připojení projektoru k počítači přes USB kabel.

Další informace najdete na stránkách Casio (bohužel jen v angličtině): Casio ST-145, Casio ST-155 (Uživatelská příručka v angličtině, Přehled série v angičtině, Brožurka Casio pro vzdělávací sektor v angličtině)

(ilustráční obrázky na této stránce jsou vlastnictvím společnosti Casio, respektive jejich autorů)